Wirmo ja Masku jatkavat yhteistyötä
24.1.2019 21:06 Uutisointi / Seuran etusivu

A-C -pojille yhteisjoukkueita

SBS Masku ja SBS Wirmo ovat päättäneet jatkaa yhteistyötään A-C -ikäisten junioripelaajien yhteisjoukkueiden muodossa.

Tällä kaudella seuroilla on kaksi yhteisjoukkuetta B-pojissa ja kaksi yhteisjoukkuetta C2-pojissa. Yhteistyö on ollut toimivaa ja tämän vuoksi sille halutaan jatkoa myös tulevaisuudessa. Ensi kaudeksi on suunnitteilla yhteisjoukkueet A-junioreihin (1999-2001 -syntyneet), B-junioreihin (2002-2003 -syntyneet), C1-junioreihin (2004-syntyneet) sekä C2-junioreihin (2005-syntyneet).

Kaikkiin ikäluokkiin etsitään mukaan lisäpelaajia. Erityisesti B-junioreihin kaivataan 2003-syntyneitä pelaajia. Tällä ja viime kaudella valtakunnallista 1-divisioonaa pelanneiden 2002-syntyneiden pelaajien myötä joukkueella on vahva runko jo kasassa.

  • Kyllä, 2003-syntyneitä pelimiehiä tarvitaan. Meillä on vahvat 2002- ja 2004-pojat, joten B-pojissa on kahdeksi tulevaksi kaudeksi monelle 2003-pojalle erinomainen pelipaikka tarjolla, kommentoi SBS Wirmon puheenjohtaja Matti Vira.

Tällä kaudella yhteisjoukkueet harjoittelevat Mynämäessä, Maskussa ja Turussa.

  • Ennen kauden alkua oli epäselvää, miten tällaisen yhteisjoukkueen saa hitsautumaan yhtenäiseksi yksiköksi, mutta täytyy yhdeksän kuukauden kokemuksen perusteella sanoa, että tämän kuvion toimivuus on ylittänyt kaikki odotukset. Mahdolliset ennakkoluulot ovat matkan varrella rapisseet ja kaikki puhaltavat emoseuroista riippumatta samaan hiileen. Ei tässä ole olennaista se, kumman seuran paitaa kannetaan, arvioi C2-poikien yhteisjoukkuetta valmentava Mikko Immonen.

Pelaajien etua seurarajoja rikkomalla tavoitellaan myös tulevaisuudessa.

  • Näiden yhteisjoukkueiden myötä pystymme tarjoamaan kaikille halukkaille heille sopivan tasoista salibandyharrastamista. Meillä on tarjolla kilpajoukkueita, joiden kanssa pyritään valtakunnallisiin sarjoihin ja toisaalta harrastejoukkueita, joissa pelaajalta riittää hieman pienempi panostaminen. Kaikki toiminta pyritään kuitenkin toteuttamaan niin hyvin kuin mahdollista, jotta harrastaminen olisi pelaajille mahdollisimman mielekästä, SBS Maskun valmennuspäällikkö Marko Sonkkila toteaa.

Vaikka tämä kausi on vielä kesken, on työ joukkueiden ja niiden taustojen rakentamiseksi jo käynnissä. SBS Maskun ja SBS Wirmon 1999-2005 -poikien yhteisjoukkueiden toiminnasta kiinnostuneiden pelaajien kannattaakin olla jo hyvissä ajoin yhteyksissä.

  • Kaikkiin ikäluokkiin mahtuu ja etsitään sekä tavoitteellisia kilpapelaajia että kevyemmästä harrastamisesta kiinnostuneita pelureita. Kannattaa kysellä, millaisia suunnitelmia meillä on, SBS Maskun puheenjohtaja Ossi Elonen sanoo.

Myös valmennustoiminnasta ja taustatöistä kiinnostuneiden salibandyhenkilöiden kannattaa ottaa yhteyttä. Tekijöitä tarvitaan aina.

Yhteydenotot:

Ossi Elonen 0405579690//puheenjohtaja@sbsmasku.com

Puheenjohtaja, SBS Masku

Matti Vira 0400995765/matti.vira@gmail.com

Puheenjohtaja, SBS Wirmo

Mikko Immonen 0443513570/mikko.immonen@mynamaki.fi

Valmennuspäällikkö, SBS Wirmo

Marko Sonkkila 0400799896/marko.sonkkila@autokeskus.fi

Valmennuspäällikkö, SBS Masku


   
Lisää uutisia
SBS Masku ry
«  Helmikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
 
Kategoriat